Website Manager

American Youth Soccer Organization Providing world class youth soccer programs that enrich children's lives.

AYSO Section 2

Manny Hirschel Award

Area - Manny Hirschel Awards

The Manny Hirschel Award is given annually at the Section 2 Conference to a deserving individual from each Area in Section 2. The award was named after Manny Hirschel and first given to him at the Section 2 Conference in 2000 with the plan to give it out in subsequent years to other worthy members of AYSO. Manny gave many years of unselfish leadership, knowledge, commitment, and effort to the betterment of AYSO, at many levels, and to its players having safe, fun, and fair experiences. The award is intended to be given for long-term contributions at the National, Section, Area, and/or Regional level; however the winner has typically had an impact at multiple levels. Nominees are individuals who have been role models for volunteers and for players. Their actions epitomize the values and philosophy of AYSO. 

The year of the award is the year prior to the Section Conference/Expo.

2A
Year Winner Region or Role
2017 Jill Korpal Shanmugasundaram
2016 Steve Hanson
2015 Sagit Andrews
2014 Beau James
2013 J Drew Van Horne Area Director
2012 John Robbins past ACA and R44 VIP Coordinator
2011 Caroline Lambert past ADRA and R26 RC
2010 Rob Schreiber past ARA
Randy Harr past AD and R43 RC
2009 none
2008 Janet and Jose Nunez model VIP program
2007 Dave Elward past AD and R26 RC
2006 Maurice Bizzarri past ADRI and S2 SDRI
2005 Scott McGhee U16/19 Play Coordinator
2004 Bob Arasmith WYS developer and R44 RC
2003 Jann Rudkin past AD and R44 RC
2002 Jim Madison past ACA and long time volunteer
2001 Jim Madden
2000 Roy Levin National Referee Council member, past RRA for R26

2B
Year Winner Region or Role
2017 John Keefer
2016 John Ford
2015 Mary Milliken
2014 Jesus Lima
2013 Mark Renz
2012 Robert Casco
2011 Steve Chinn
2010 Ted Marsh
2009 Greg Pierce
2008 Ron Kratochvil
2007 Heidi Pierce
2006 Kristina Kratochvil
2005 Pat King
2004 David Sondergeld
2003 Ron Kratochvil  
2002 Mary Milliken
2001 Judi Richards
2000 Don King
1999 Manny Hirschel

2C
Year Winner Region or Role
2017 Patrick Fleischman 2-C-305 Concord
Kim Apana 2-C-223 MDSA
2016 Emily Gollinger 2-C-328 River Delta
Adrian Ponce 2-C-1645 Riverbank
2015 Rick Hults 2-C-281 PHMSA
Roy Kiesler 2-C-281 PHMSA
2014 Dave Killeen 2-C-281 PHMSA
Derek Westphal 2-C-281 PHMSA
2013 Jackie Peters 2-C-305 Concord
2012 Sam Link 2-C-1187 American Canyon
Brian Lizzarago 2-C-223 MDSA
2011 Eric Dennis 2-C-223 MDSA
Paul Harmenzon 2-C-281 PHMSA
2010 Gina Paff 2-C-281 PHMSA
2009  
2008 --
2007 Brent Morrison 2-C-281 PHMSA
2006 John Maltester 2-C-281 PHMSA
2005 Dave Lewis 2-C-1187 American Canyon
2004  
2003  
2002  
2001  
2000

2D
Year Winner    Region or Role
2017  Annette Sweetman
2016  JP Marie
2015  Alan Lee
2014  Jennifer Boschee-Danzer
2013  
2012  Michael Karoly
2011  
2010  
2009  
2008  Jock Hamilton
2007  Joe Hopelian
2006  Alan Matre
2005  Jarlene Cordonnier
2004  Greg Barrow
2003  
2002  
2001  
2000

2E
Year Winner    Region or Role
2017  Sabrina Cassens - Nathan Cassens
2016  Lisa Thacker
2015  Jennifer Garrett
2014  Connie Brinkerhoff
2013  
2012  Manuel Arellano
2011  
2010  
2009  
2008  Lisa & John Morgan
2007  Diane Madigan
2006  Tammy Bressem
2005  Diane Madigan
2004  
2003  
2002  
2001 
2000  

2F
Year Winner    Region or Role
2017  Sequoia Rohr
2016  Ed Johns
2015  Joe Griego
2014  Stacie Gunderson
2013  
2012  Stuart Brown
2011  
2010  
2009  
2008  Yvette Barrett
2007  Galeen Stratton
2006  Cookie Oren
2005  Bill Collins
2004  Traci Ferrante 
2003  Kyle & Linda Adams
2002  
2001 
2000  

2J
Year Winner Region or Role
2017 Eric Huang
2016 Victor Morales
2015 Charlie Bedard
Karlina Ott
2014 Uttam Saha
Michael Siu
2013 Tim Oey 2-J-64, West San Jose
2012 Brad Gallaher 2-J-64, West San Jose
2011 Bob Hopkins 2J
2010 Karen Sloan 2J
2009 Randy Ristau 2-J-64, West San Jose
2008 Sean O'Keefe 2-J-64, West San Jose
2007 Kent Bossange 2-J-27, Saratoga
2006 Art Zimmermann 2-J-64, West San Jose
2005 Howard Miller 2-J-27, Saratoga
2004 Rosie Go 2-J-64, West San Jose
2003 Van Nelson 2-J-27, Saratoga
2002 Jesse Martinez 2-J-35, Cupertino
2001 Mark Linsky 2-J-27, Saratoga
2000 John Muskivitch 2-J-35, Cupertino

2N
Year Winner    Region or Role
2017  Jon Burt
2016  George Butterworth
2015  Robert Bierman
2014  Michael Cassidy
  Craig Wallace
2013  Meeks Vaughan
2012  Clayton Wishoff 
2011  Martin Bittner
2010  Lorie Rakstins
2009  Charlie Drechler
2008  Deron Shields
2007  Jeannine Holper
2006  Rand Potter
2005  Gene Batter
2004  Sonny Mencher
2003  Ken Rhoads
2002  Erik Hauser
2001  Keith Blackley
2000

2S
Year Winner  Region or Role
2017  Andy Ungerer
2016  Tricia Costa
2015  Erick Juarez
2014  Mark Baur
2013  
2012  Duston Denver
2011  
2010  
2009  
2008  Heather Dircksen
2007  John Park
2006  --
2005  Craig Dircksen
2004  
2003  
2002  
2001  
2000

 


National Partners

Our sponsors

Section Address

American Youth Soccer Organization - Section 2

P.O. Box 1989 
Minden, Nevada 89423

Email Us: info@aysosection2.org
Copyright © 2018 Section 2  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  TSHQ License Agreement Login
Blue Sombrero